A hagyományos dokumentumkezelés 4 nagy problémája

Jellemző hozzáállás az elfogadás: “Úgysem tudok rajta változtatni!” A hibákkal, buktatókkal inkább együtt él az ember, úgy érzi: pont elég bonyolult a rendszer ahhoz, hogy megreformálja.

A hagyományos dokumentumkezelés 4 nagy problémája felett azonban csak ideig-óráig lehet elsiklani. Melyek ezek?

1. A papír elveszik

Kézről-kézre jár az egy szem dokumentum, hozzák-viszik a teljes projektmappát. Ideteszik, odateszik, aztán egyszer csak nehezen kerül elő vagy hiányos lesz. A fizikai dokumentum elkallódásának veszélye (legyen az véletlen vagy tudatos) sokkal nagyobb. A papír útját nehéz nyomon követni, főleg, ha valaki lazábban kezeli, ha nem veszi komolyan, hogy mindent aláirasson három példányban, hogy átvette, odaadta, eltárolta, stb. Ha csak jelzi, hogy “Leraktam Marikám az asztalodra, majd megtalálod!” – már el is veszett az irat. Nincs leírva, kinél van, valamivel összefogják, ember legyen a talpán, aki utána meg akarja találni.


2. Tárolás és a költségek

Csak gyűlik, gyűlik és gyűlik a papír az ügyintézőknél, nem probléma, amíg egy 80 m2-es irodában egyedül ül valaki, és van elég szekrény pakolni. Egy idő után azonban minden megtelik, a plafonig érő szekrény, a legnagyobb raktár is kicsi lesz. Papír alapon mindig egyre több tárolási kapacitásra lesz szükség. Különösen ha az ember nem szán időt a selejtezésre, vagy maradandó értékű dokumentumokat kell megőriznie. A tárolás jelentős költség. Sokba kerül a megfelelően szellőző, állandó páratartalmú irattári helyiség.

3. Biztonság

A papíralapú iratokhoz sokkal könnyebb hozzáférni. Ha a titkos, bizalmas dokumentumok be is kerülnek a páncélszekrénybe, a mezei iratok közül csak kevés. Hiába zárjuk az irodát, a rossz szándék előtt ez nem lehet akadály. A papíralapú iratok megváltoztatása ráadásul sokkal könnyebb, ellentétben az elektronikusan aláírt, hiteles PDF-fel.

4. Elavultság

Akár elfogadjuk, akár nem, egyre több az elektronikus megkeresés, egyre több “ügyindító” dokumentum keletkezik így, majd érkezik a cégkapura vagy e-mailen. Sok helyen megvan a régi beidegződés, kinyomtatják, hogy papír alapon kezelhessék ezeket. Költség, eszköz, idő nem számít, és abba sem gondolnak bele, hogy egy egyszerű nyomtatással a hitelessége is sérül a dokumentumnak. Egy bírósági eljárásban ezt már sehol nem fogják elfogadni.

Létezik egyetlen megoldás a fenti buktatókra, és ezt a digitális működés előbb-utóbb nélkülözhetetlenné is teszi a cégek számára. A versenyképességre hajtók, az úttörők persze nem várják meg a kényszerhelyzetet, az olcsóbb, gyorsabb és biztonságosabb működés érdekében sokan már most bevezették az elektronikus dokumentumkezelést.


 

Olvassa el további cikkeinket is és kövesse közösségi média oldalainkat, hogy még könnyebben értesülhessen hasznos tartalmainkról!



Az e-mailes egyeztetés buktatói

Dehát én azt jóváhagytam. Nem, te nem azt hagytad jóvá, hanem a korábbi rosszat. Dehát az nem volt rossz. De később kiderült, hogy rossz volt, nem zártuk le a folyamatot, nem olvastad végig a levelezést. Pedig nekem úgy tűnt, végigmentem rajta. Ez egy tipikus, rosszul elsült e-mailes egyeztetés utáni...

Részletek
Vállalati alapeszköz a Cégkapu

A Cégkapu használata bő egy éve kötelező a gazdálkodó szervezetek számára. Legyinteni tehát nem lehet rá, kerülgetni pedig nem érdemes. Több iparági nyilatkozat, értesülés mutat rá, hogy miért nem. Ezeket, és a legjobb alkalmazási módot mutatjuk meg. Egyre több szerv kéri a cégkapus...

Részletek
Elviszi a fejlesztési időt az adminisztráció

Nem használják ki a digitalizációban rejlő lehetőségeket a hazai kkv-k. A nettó 600 millió forint alatti éves árbevétellel rendelkező hazai kis- és középvállalkozások vezetői aktívan kiveszik a részüket az adminisztratív céges feladatokból, és nem mérik fel, hogy ezek a tevékenységek milyen sok időt...

Részletek